Bugun...


Doğan Topkaya

facebook-paylas
Ardahan’dan Çin’e Dijital İpek Yolu
Tarih: 28-11-2018 15:40:00 Güncelleme: 28-11-2018 17:42:00Medyadan, arkadaşınızdan, gazeteden ve birçok yerden Ardahanlı öğrencilerin başarı hikayesini duymuşsunuzdur.

Tekrar hatırlatayım. Aslında bu başarı hikayesi biraz daha eskiye dayanıyor. Ardahan'da geçen mart ayında 'Geleceği Okutuyoruz' kampanyası kapsamında Ardahan Eğitim Vakfı (AREV) tarafından 23 Şubat İlkokulu'nda kurulan robotik kodlama kurslarında eğitim gören Ayşenur Uslu (12) ile Hayriye Tuana Açıkyıldız (11), başarılarıyla Ardahan'ın gururu oldu. İki öğrenci, 'Kodla Üret Ardahan Projesi' çerçevesinde geliştirdikleri 'Robothan' projesiyle 'Robotik Kodlama MakeX' yarışmasında Türkiye birincisi olmayı başardı. 44'ü özel iki devlet okulu olmak üzere 46 okulun katıldığı yarışmada Ardahan'ı temsil eden Ayşenur ve Hayriye Tuana, kazandıkları başarının ardından bu dijital ipek yolunda şimdi de Türkiye'yi Çin'de temsil etmeye hazırlanıyor.

Bir önceki “Çin Malı İnternet” başlıklı makalemde belirttiğim gibi olağanüstü bir dijital dönüşüme girmiş durumda ülkemiz. Yerli üretim teşvikleri, paneller, eğitimler bu alandaki hücreleri devreye sokmuş durumda. Bunun meyvesini Ardahan’da da almaya başladık. AREV’in katkısıyla kurulan bu kursta kodlama eğitimleri verilerek teknolojinin içlerine girmeye başladık. Yapay zekâ, robotik kodlama, nesnelerin interneti ve tüm bu konularda çocuklara yönelik bilgilendirme yapılmaya devam edilmeli. Şanslıyız çünkü çok önemli bir geçişin eşiğindeyiz. Bu trendi tam çıkış sırasında yakalamış durumdayız. Artık şunu anlamalıyız ki gelecek çocukların, çocukların geleceği de eğitimli insanların elinde. Bilinçli ve teknolojiyi kullanabilen, üretebilen bir toplum haline gelmemiz için eğitime gönül veren insanların söylediklerine kulak vermeli, onları dinlemeliyiz. Ardahan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve şimdi Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, yine Ardahanlı bir diğer eğitim sevdalısı New York Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Selçuk Şirin’in öngörülerini dikkate almalı, destek olmalıyız. Ardahan’dan Çin’e uzanan bu başarı hikayesinin ardında, çocukların kendi başarılarının yanı sıra onların yeteneklerini ortaya çıkarmalarına zemin hazırlayan, Ardahan Valiliğimize, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve projeye öncülük eden AREV Vakfı Başkanı İlter Avşar’a da şahsım adına şükranlarımı sunarım. Tabi bununla yetinmemeli, bu başarıyı daha nasıl ileriye taşımalıyız, başka başarılara nasıl imza atmalıyız, Ardahan olarak Türkiye’yi bu dijital dönüşümde nasıl temsil etmeliyiz düşünmeliyiz, kafa yormalıyız!. Ardahan ve ilçelerinde faaliyet gösteren tüm STK’ları, iş adamlarını bölgede yeni kodlama kursları açılmasında destek vermeye, bu yapıları geliştirmeye davet etmeliyiz. Ardahan’ı bölgenin dijital merkezi yapabiliriz. Ben, bu potansiyeli görüyorum.

Sürekliliği Sağlamalı, Başarıyı Yakalamalıyız.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
YUKARI